Tausojimas – tai gyvenimo būdas. Tausojame ne todėl, kad kažkas prašo, o dėl savęs pačių. Ieškome kelio, kuris vestų į harmoniją su savimi, kitais žmonėmis ir planeta. Prisijunk prie bendraminčių. Pasidalink savo tausojimo idėjomis ir veiksmais.

Kitas #

Neperku vandens buteliuose

rubrika: Lėkštėje

* 6 (prie veiksmo jau prisidėjo)
featured

Galime didžiuotis - švarus vanduo Lietuvoje prieinamas beveik kiekvienuose namuose. Tad koks pateisinimas pirkti vandens butelius parduotuvėse? Pateikiu argumentus, kuriais vadovaudamasi, priėmiau sprendimą visiškai atsisakyti pirkto vandens iš butelių.

Teko ne kartą diskutuoti su pažįstamais apie geriamo vandens pasirinkimus. Dažnas bijo gerti jį iš krano, o kai kurie net virinimui ir maisto gamybai naudoja pirktą vandenį iš butelių. Argumentai? „Purvino vandens iš surūdijusių sovietinių vamzdžių“ gerti nenori ir bijo. Vienintelis būdas bent kažkiek padėjęs kovoti su požiūriu „ai, jau geriau primokėsiu negu rizikuosiu savo sveikata“ – faktai.

  • Lietuva gali didžiuotis savo vandens ištekliais: turime jo daug, kokybiško ir tinkamo naminiam naudojimui: http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/S-20700/straipsnis/Vanduo-is-ciaupo-toks-pat-geras-kaip-ir-pirktinis-?l=2&p=1. Galima ir patiems užsisakyti vandens tyrimą ir pasitikrinti, ar jūsų namuose esantis vanduo yra tinkamas vartojimui neapdorotas.
  • Nesunku pasiskaičiuoti, kad čiaupo vanduo yra kone 200 kartų pigesnis. Nenoriu mokėti daugiau nei reikia, ir nenoriu, kad kiti „pumpuotųsi“ pinigus už tai, kas, iš tiesų, nėra būtina. Tegu užsiima naudingesne veikla :)
  • Plastiko butelių gamyba švaisto vandenį. Plastiko gamybai sunaudojama du kartus daugiau vandens negu į tą pakuotę telpa.
  • Energijos ištekliai taip pat milžiniški. Skaičiuojama, kad vieno litro talpos plastikiniam buteliui pagaminti sunaudojama apie 3,5 MJ (maždaug 1 kWh) energijos, o kiekvienam gramui plastiko gamybos procese tenka 3 gramai CO2 emisijų. Pasaulyje kasmetiniai CO2 išmetimai dėl plastikinių butelių gamybos skaičiuojami milijonais tonų.
  • Jie nesuyra. Na, techniškai suyra – per 1000 metų... Butelis dažnai (ypač Lietuvoje) panaudojamas vos vieną kartą, lieka tiesiog gulėti sąvartynuose (ar paupiuose, miškuose...), ar dar baisiau - yra sudeginamas ir išmeta visą savo chemiją tiesiai mums į plaučius...

Nesunku pasiskaičiuoti, kiek prisidedame prie išteklių švaistymo ir klimato kaitos vartodami vandenį buteliuose.

Sakykime, kad naudojame „pirktinį“ vandenį tik gėrimui ir kasdien išgeriame vieną butelį (vieną litrą). Tuomet per metus sunaudojame 365 butelius. Taigi per metus dėl mūsų papildomai sunaudojama:

  • 730 litrų vandens, neįskaitant to, kurį išgėrėme,
  • 365 kWh energijos. Tiek užtektų vidutinio dydžio vieno kambario butą aprūpinti elektra beveik 2 savaites.

Tarkime, tuščias plastikinis butelis sveria 20 gramų, o dangtelis – dar 30. Iš viso turime 50 gramų plastiko litrui vandens. Tuomet per metus dėl mūsų papildomai pagaminama:

  • 18 kg plastiko,
  • 54 kg CO2.

Reiktų nepamiršti, kad čia neįtraukti butelių išvežiojimo, vėsinimo (jau prekybos centruose), perdirbimo/deginimo ir pan. metu sunaudojami ištekliai ir skleidžiama tarša. Skaičiuojama, kad įtraukiant šiuos dalykus, vieno plastikinio butelio naudojimas yra tas pats kaip pripildyti ketvirtadalį tokio butelio nafta. Taigi, per metus dėl mūsų papildomai sunaudojama:

  • 90 litrų naftos

O dabar įsivaizduokime, kad naudojame „pirktinį" vandenį net maisto ruošai. Kiek tuomet per dieną suvartotume? Litras arbatai-kavai, litras produktų plovimui, dar litras ar du virimui... Ir tas pats litras gėrimui. Per dieną – 4-5 litrai.

Man tai skamba kaip sąmokslas prieš gamtą ir savo piniginę.

* Naudos gamtai:

Naujausi atsiliepimai:

Dainius Blynas:

Įtikina ir mane. Pirksiu butelius nebent kelionėse :)

2014m. kovo 19 d.

Dainius Blynas

Kęstutis Navickas:

Bet gal gerti vandenį iš stiklo butelių ypač jeigu jie yra surenkami ir pakartotinai panaudojami nėra taip blogai?

2014m. kovo 17 d.

Kęstutis Navickas

Gintarė Krušnienė:

Puikūs argumentai. Aš jau daug metų negeriu vandens iš butelių, ypač kai Lietuvoj beveik visur geras ir skanus vanduo. Taip pat vengiu vandens iš automatų (t.y. iš didelių butelių)biuruose renginiuose, nes ypač su tais aparatais, tai ir bakterologinio užteršimo rizika kur kas didensnė (juk stovintis vanduo).

O ir skonis kitoks vandens iš čiaupo - kur geresnis, šviežesnis :)

2014m. kovo 17 d.

Gintarė Krušnienė
eu.baltic.net www.baltadapt.eu www.cbss.org ES