Tausojimas – tai gyvenimo būdas. Tausojame ne todėl, kad kažkas prašo, o dėl savęs pačių. Ieškome kelio, kuris vestų į harmoniją su savimi, kitais žmonėmis ir planeta. Prisijunk prie bendraminčių. Pasidalink savo tausojimo idėjomis ir veiksmais.

Kitas #

Natūrali šviesa - sveikata tau ir klimatui

rubrika: Kambaryje

* 3 (prie veiksmo jau prisidėjo)
featured

Esu patyrusi, ką reiškia gyventi nuolatinėje prieblandoje ir tas jausmas lėtai bet užtikrintai veda link blogos nuotaikos. Siūlau prisiderinti prie dienos ciklo ir kuo plačiau praskleisti užuolaidas, o besistatantiems namus - gerai apgalvoti, kaip į namus įleisti kuo daugiau natūralios šviesos.

Studentaudama pakeičiau nemažai būstų. Kiekviename praleidau pakankamai laiko, kad pradėčiau jaustis kaip namie. Ir visgi be vargo galiu įvardinti vienus, kuriuose jaučiuosi geriausiai ir tam yra viena labai svari priežastis.

Tame būste visuomet šviesu. Vonioje ir koridoriuje - stoglangiai, svetainėje - langai į pietus ir vakarus. Saulės spinduliai per didžiulius langus visuomet randa kelią vidun. Elektros lemputes įjungiu tik sutemus. 

Esu patyrusi, ką reiškia gyventi nuolatinėje prieblandoje ir tas jausmas lėtai bet užtikrintai veda link blogos nuotaikos ir aptingimo. Šviesūs namai prideda gyvenimui daug komforto. Atliktos studijos patvirtina mano žodžius:

- natūrali šviesa padeda sumažinti sezonines nuotaikos variacijas, skatina gyjimą, didina darbingumą ir pan.

- natūralios šviesos trūkumas valgomojo erdvėje gali padidinti nutukimo tikimybę

- viena studija netgi parodė, kad moksleivių, kurie mokyklose gauna daugiau natūralios šviesos, testų rezultatai būna ketvirtadaliu geresni.

Belieka tik pridurti - kuo daugiau į namus patenka natūralios šviesos, tuo mažesnis elektros poreikis. Žinoma, turbūt pro langą išsprūsta daugiau šilumos nei pro sieną, bet dvigubi plastikiniai langai - pakankamai taupūs. (Teko kelis metus gyventi be jų: uraganas lauke - uraganas viduje.)  

Sakote, langų skaičiaus ar dydžio namie nebepakeisi? Taip, bet pradėti verta nuo paties savęs.

Net ir stiklinės sienos ar lubos negelbės, jei miegoti eisime paryčiais, o kelsimės per pietus. Siūlau visiems, tuo pačiu ir sau, prisiderinti savo miego ciklą prie dienos ciklo (taip, net ir savaitgaliais) ir kuo plačiau praskleisti užuolaidas.

* Naudos gamtai:

eu.baltic.net www.baltadapt.eu www.cbss.org ES